Ласкаво просимо! Ви можете увійти або створити обліковий запис.

5 фактів про колірну температуру. Яку вибрати?

5 фактів про колірну температуру. Яку вибрати?

5 фактів про колірну температуру. Яку вибрати?

 

У побуті поширена думка, що штучне світло може бути «теплим» і «холодним». Мова йде, перш за все, про відтінки випромінювання. Поняття «температура світла» (або «колірна температура») дійсно має важливе значення для світлового дизайну в інтер'єрі. Але чи насправді холодні «холодні» відтінки світла? І як вибрати температуру світла для конкретного приміщення? Давайте розбиратися.

У чому вимірюють температуру кольору?

 

Дане поняття відноситься до фізики. Вчені давно встановили, що кожен колір має свою «температуру», яка вимірюється в Кельвіна (К). Цей параметр вказують на упаковках ламп. Нулем колірної температури (0 кельвінів) володіє абсолютно чорний колір (чорне тіло).

• Темно-червоний відтінок придбає абсолютно чорне тіло, якщо його нагріти до температури 800 К (що відповідає 527 ° С).

• Яскраво-червоний колір відповідає температурі 1300 К (або 1027 ° С). У реальному житті це явище можна спостерігати при нагріванні деяких металів.

• Помаранчевий колір - 2000 К (або 1727 ° С). Таке світло дає свічка або жар.

• Жовтий колір - 2500 К (або 2227 ° С). Його можна спостерігати при сході сонця.

• Білий колір - 5500 К (або 5227 ° С). Він відповідає кольору сонця в полудень.

• Блакитний колір - 9000 К (або 8727 ° С). Це колір термоядерної реакції, яку в житті побачити практично неможливо.

 

Факт № 1. Як бачимо, насправді ті кольори, які в побуті вважаються «холодними» (білий, блакитний), виходять від максимально гарячих тіл.

Варто зауважити, що лампи не нагріваються до таких температур, а величина в Кельвіна - порівняльний умовний показник.

Як це працює в звичайному житті?

Даний температурний принцип працює при виробництві джерел світла та їх виборі для застосування в інтер'єрах. Всі лампи мають певну температуру.

При виборі джерел світла необхідно знати, яка температура відповідає тому чи іншому відтінку. Для деяких зон в інтер'єрі дизайнери рекомендують застосовувати лампи відповідної колірної температури.

 

Колірна температура, K

 

Відтінок

Застосування

2500-3000

 

Теплий помаранчевий

Затишна вечірня атмосфера в спальні, вітальні. Освітлення обіднього столу. Торшери, бра, приліжкові світильники.

3000-4000

 

Теплий жовтуватий

Комфортний і розслабляючий світло для житлових кімнат. Найчастіше таку температуру використовують в лампах люстр і настінних світильників.

4000-5000

 

Нейтральний білий

Денне світло для житлових кімнат, кухні, робочих місць офісів, куточків для читання. Підходить для стельових і підвісних світильників.

5000-6500

Блакитнуватий

Таку колірну температуру не використовують в будинку. Найчастіше застосовують в ювелірних магазинах, музеях.

 

Факт № 2. Для певних зон в будинку або квартирі, а також під конкретні ситуації (для вітальні - прийом гостей, романтична вечеря і т. Д.) Підбирають джерела світла з найбільш комфортним відтінком і відповідної колірною температурою.

Колірна температура джерела світла і її сприйняття

Комбінуючи джерела освітлення з різною температурою в межах одного приміщення, можна змінювати колірне сприйняття предметів в інтер'єрі. Але не захоплюйтеся! Важливо стежити за гармонійністю квітів, так як в противному випадку може вийти «колірна дискотека», яка буде дратувати очі. Та й невдале рішення покаже смак господаря квартири не з кращого боку.

• Червоний колір можна пом'якшити за рахунок теплого оранжевого відтінку світла (2500-3000 К).

• Помаранчевий колір (інтенсивний) перетворюється в ніжний і пастельний за допомогою теплого жовтуватого відтінку (3000-4000 К).

• Жовтий колір стане сірим і невиразним, якщо використовувати лампи з блакитним відтінком (5000-6500 К).

• Зелений колір можна пом'якшити до салатового за допомогою теплого оранжевого світла або надати відтінок морської хвилі, використавши яскравий блакитне світло.

• Синій колір найбільш адекватно зможуть передати джерела світла нейтрального білого відтінку.

• Фіолетовий колір при жовтуватому відтінку освітлення перетвориться в червоний, тому його висвітлюють з високими показниками колірної температури.

Зробивши помилку при виборі лампи певної колірної температури, ви можете істотно змінити колірне сприйняття інтер'єру.

Факт № 3. Наші очі розрізняють близько 10 млн. Різних відтінків, тому від освітлення безпосередньо залежить, як ми будемо сприймати колір предметів інтер'єру.

Що таке індекс передачі кольору?

Світло може змінювати яскравість і насиченість кольорів в приміщенні. Таке явище називають метамеризма.

Кожна лампа має певну передачу кольору, яка на упаковці позначається індексом Ra (або CRl). Даний параметр джерела визначається його здатністю максимально точно передавати кольори освітлюваного об'єкта. Кращого результату ви досягнете, використовуючи лампи з індексом передачі кольору від 80 Ra і вище. Це дозволить всім квітам інтер'єру виглядати найбільш природно.

Характеристика

Коефіцієнт

Приклади ламп

 

Еталон

 

99-100

Лампи розжарювання, галогенні лампи

Дуже хороша

 

Більше 90

Люмінесцентні лампи з п'ятикомпонентної люмінофором, Лампи МГЛ (металогалогенних), сучасні світлодіодні лампи

Дуже хороша

 

80-89

Люмінесцентні лампи з трикомпонентним люмінофором, світлодіодні лампи

Хороша

 

70-79

Люмінесцентні лампи ЛБЦ, ЛДЦ, світлодіодні лампи

Хороша

 

60-69

Люмінесцентні лампи ЛД, ЛБ, світлодіодні лампи

Посередня

 

40-59

Лампи ДРЛ (ртутні), НЛВД з поліпшеною передачею кольору

Погана

Менш 39

Лампи ДНат (натрієві)

 

Факт № 4. Різні типи ламп, володіючи однаковою колірною температурою, можуть передавати кольори по-різному. Індекс передачі кольору визначає ступінь відхилення кольору предметів інтер'єру від його справжнього при висвітленні тією чи іншою лампою.

Колірна температура і наші емоції

Температура світла здатна безпосередньо впливати на психологічний стан людини. Так, теплі оранжевиеі жовтуваті відтінки найкраще використовувати для ранку, так як вони сприяють м'якому пробудженню, налаштовують на позитивний лад і стимулюють діяльність. Також ці відтінки хороші для застосування в вечірній час з їхнім заспокійливим ефектом.

Джерела світла з нейтральним білим ідеальні для приміщень, в яких проводять велику кількість часу, працюють протягом тривалого терміну. Такі відтінки найбільш відповідають полуденному сонячному світлу, тому організм сприймає таке освітлення як сигнал до активної діяльності.

Лампи з високою колірною температурою не можна використовувати тривалий час, так як вони мають надзвичайно активний вплив на психіку людини. При короткостроковому використанні такого світла воно стимулює організм. А при довгостроковому можливий зворотний ефект - гальмування, депресії.

При низькому рівні освітленості (мало світла) людина краще відчуває себе при «теплому світлі» (Тцв = 3000 К), а якщо освітленість буде висока (> 700 лк), то з'явиться дискомфорт і біль в очах. І навпаки: Тцв = 5000 К - комфортно від 700 лк до 2500 лк, але при освітленості менше 150 лк світло буде сприйматися тривожно (місячне світло).

Факт № 5. Температура світла впливає на психологічний стан людини, створює певну атмосферу в приміщенні, активізує роботу організму або, навпаки, розслабляє.

Людське око влаштоване таким чином, що здатне вловлювати найменші відхилення колірної температури. Причому їх діапазон надзвичайно широкий - від 2500 до 10000 К. Зміни даного показника впливають на наш емоційний і психологічний стан, працездатність. Саме тому при створенні гармонійного і комфортного освітлення не можна нехтувати фактами, наведеними в цій статті.